MyODBC Sürücüsü ile MySql'ye Bağlanma:
Bu bölümde MyODBC sürücüsünün kullanılması anlatılmaktadır, MySQL sunucusunu bilgisayaraınıza daha önce kurduğunuz farzedilmektedir.

http://www.mysql.com/downloads/api-myodbc-3.51.html adresinden Windosw downloads başlığı altındaki MyODBC 3.51.exe dosyasını (Driver Installer başlığı karşısındakini) indirin ve tıklayarak kurun.Bu programla MyODBC sürücüleri yardımıyla MYSQL sunucusuna bağlanacağız.

Denetim Masası-Yönetimsel Araçlar-Veri Kaynakları (ODBC) simgesine tıklayın.Açılan pencereden sistem DSN sekmesine tıklayın.Sonra Ekle tuşuna tıklayın ve Çıkan listeden MySQL ODBC 3.51 Driver seçeneğini seçin.Sonra Son tuşuna tıklayın. Çıkan pencereden DSN Information bölümünde Data Source Name bölümüne rastgele anlamlı bir isim verin. Örnek(YkdCezaMysql). Mysql Connection Parameters bölümünde kendi bilgisayarınızdaki MySql sunucusuna bağlanacaksanız orada yazan localhost olduğu gibi kalsın. Başka bir bilgisayardaki Mysql sunucusuna bağlanacaksanız o bilgisayarın IP nosunu veya ağ kimliğini yazınız. Database kısmına MySql deki hangi veritabanına bağlanacaksanız onun adını yazınız. (Örneğin ykdceza).  User ve password kısmına Mysql veritabanına bağlanırken kullandığınız kulllanıcı adı ve şifresini yazınız. Örnek root kullanıcı adı yazın, şifreniz varsa yazın. Port 3306 olarak kalsın. Sql command on connect kısmı boş kalsın.

Bu pencerenin altındaki Test Data Source tuşuna tıklayın. Data source Connected succesfully .. diye bir mesaj çıkarsa MyODDB bağlantısını başarılı şekilde kurmuşsunuz demektir. OK tuşuna basarak pencereyi kapatın. ODBC veri kaynağı yöneticisinden çıkın.

Şimdi Programımızla bu bağlantıyı kullanabilmek için bir *.UDl data link dosyası oluşturacağız.

Windows gezginini açın.Data link dosyasını oluşturacağınız dizini seçin.(örneğin C:\program files\Nihat Yorganci\Ykd).  Dosya uzantılarını görüyorsanız sorun yok.(Bir dosya uzantısı dosyanın cinsini belirten genelde noktadan sonra üç harften oluşan ifadededir. örneğin *.doc, *.exe, *com,*xls. Eğer dosya uzantısını göremiyorsanız Windows gezgininden araçlar-Görünüm'den  Bilenen dosya türleri için dosya uzantılarını gizle seçeneğindeki çentiği iptal edin.Bilgisayarınızı hep bu şekilde kullanmaya dikkat edin, bazı virus dosyaları örneğin uzantısı *.vbs,*.src, *.com, *.exe olduğu halde karşınıza bir not defteri simgesi çıkararak kendisinin bir metin belgesi olduğu izlenimini verir, dosya uzantısını görürseniz bunun bir metin belgesi değil, çalıştırılabilir bir dosya olduğunu anlarsınız.).

Windows gezgininde iken fare ile sağ tıklayın ve Yeni-Metin Belgesini seçin. Yeni Metin Belgesi.txt şeklinde bir dosya oluşacaktır. Bu dosyanın ismine anlamlı bir isim verin ve uzantısını UDL yapın. Örneğin YkdCezabag.udl gibi. Daha sonra oluşan *.udl dosyasına çift tıklayın. Sağlayıcı sekmesine tıklayın, listeden Microsoft Ole Db Provider for ODBC drivers seçeneğini seçin(zaten seçili çıkar). Bağlantı sekmesine tıklayın. Veri Kaynağı adını Kullan bölümünde açılır listeden ODBC ayarlarını yaparken belirlediğimiz Data Source Nameyi seçin.(örnek YkdCezaMysql) Bir alttaki kullanıcı adı ve parola kısmını boş bırakın. En alttaki Kullanılacak Başlangıç Katoloğunu girin bölümünde açılır listeden MySQL deki veritabanı adını seçin. (örneğin:ykdceza). Daha sonra bağlantıyı sına tuşuna  tıklayın."Sınama Bağlantısı başarılı oldu" mesajını gördüğünüzde başarılı şekilde bağlantıyı oluşturdunuz demektir. Artık oluşturduğunuz bu *.Udl bağlantısını programınızla kullanabilirsiniz.